Site Yükleniyor
Lütfen Bekleyiniz
.
BankPozitif Logo
Şifre İşlemleri

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgi almak istediğiniz konuyla ilgili kutucuğa tıklayarak sıkça sorulan soruları görebilirsiniz.
İnternet Bankacılığı şifremi nasıl alabilirim?
İnternet Bankacılığı kullanıcı adı ve şifrenizi www.bankpozitif.com.tr anasayfa üzerinde şifre işlemleri/internet bankacılığı butonlarını tıklayarak internet bankacılığı şifre işlemleri menüsünden anında alabilirsiniz. Sistem, güvenlik nedeniyle internet şubesine ilk girişinizde yeni şifre oluşturmanızı isteyecektir.
Kullanıcı Adı nedir?
İnternet Bankacılığı hizmeti girişi için gerekli olan Güvenlik Denetim Bilgilerinin birinci adımını oluşturan ve her bir müşteri için tek olan kodu ifade eder.
Şifre nedir?
İnternet Bankacılığı girişi için ikinci adımda kullanılması gereken sayı ve harflerden oluşan veriyi ifade eder.
Şifrenin Unutulması
İnternet Bankacılığı şifrenizi unutmanız durumunda www.bankpozitif.com.tr şifre işlemleri menüsünden yeni şifrenizi alabilirsiniz.
SMS Pin Kodu nedir?
İnternet Bankacılığı girişi için üçüncü adımda kullanılan, Bankamızda kayıtlı cep telefon numaranıza sms yoluyla iletilen tek kullanımlık veriyi ifade eder.
Elektronik İmza nedir?
5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu ile tanımlanan E-İmza; elektronik belge ile gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu, inkâr edilemeyeceğini garantiler ve elle atılan imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.
Elektronik İmza Nasıl Görüntülenir/Doğrulanır?
E-imza ile imzalanmış bir belgenin geçerli bir sertifika kullanarak kim tarafından ve ne zaman imzalandığının görüntülenmesi için yapılan işlemdir. Görüntüleme/Doğrulama işlemini gerçekleştirmek için burayı tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
Mobil İmza nedir?
Mobil İmza, işlemlerinizi imza atarak yapabilmenizi sağlayan nitelikli elektronik sertifikayı cep telefonunuzda kullanmanıza imkan veren servistir. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda tarif edilen, elektronik ortamda Islak İmza ile eşdeğer Elektronik İmza'nın GSM SİM kartları kullanılarak atılmasını sağlar.
Kimler Mobil İmza kullanabilir?
Mobil İmza güvenlik uygulamasını sadece Turkcell GSM hattına sahip bireysel internet bankacılığı kullanıcısı olan müşterilerimiz kullanabilmektedir.
Mobil İmza'ya nasıl başvurabilirim?
BankPozitif Bireysel İnternet Bankacılığı'na giriş yapıp, sırasıyla "Şifre ve Güvenlik - Mobil İmza İşlemleri - Mobil İmza Başvuru" linklerine tıklayarak başvuru yapılmalıdır. Başvuru talebi Turkcell Mobil İmza sistemine aktarılır. Mobil İmza aktivasyonunun gerçekleştirilmesi ile sonuçlanan süreçte gerekli kontrol ve işlemler Turkcell ile tamamlanır.
Mobil İmza'mı nasıl kullanıma açabilirim?
Mobil İmza aktivasyon işlemi tamamlandıktan sonra, İnternet Bankacılığı'nda kullanabilmeniz için, "Şifre ve Güvenlik - Mobil İmza İşlemleri - Mobil İmza Açma - Kapama" menüsünden "Kullanıma Aç" işlemini gerçekleştirmelisiniz. "Kullanıma Aç" butonuna tıklanması halinde Mobil İmza kayıtlı olan cep telefon numarasına "İşlem Parmak İzi" gönderilecektir. Telefondaki "İşlem Parmak İzi" ile ekrandaki işlem parmak izi kontrol edilir.

Doğruluğu teyit edilen işlem parmak izi için cep telefonu üzerinden 6 haneli Mobil İmza şifre girişi yapılır ve işleme "Onay" verilir. Telefon üzerinden onay verilmesi halinde ekrandan "Devam" butonu tıklanarak ilerlenir.
Mobil İmza'mı nasıl kullanıma kapatabilirim?
Mobil İmzayı kullanıma kapatmak için "Şifre ve Güvenlik - Mobil İmza İşlemleri -Mobil İmza Açma - Kapama" menüsünden "Kullanıma Kapama" işlemini gerçekleştirmelisiniz.

"Kullanıma Kapat" butonuna tıklanması halinde Mobil İmza kayıtlı olan cep telefon numarasına "İşlem Parmak İzi" gönderilecektir.

Cep telefonu üzerinden "İşlem Parmak İzi" ile ekrandaki işlem parmak izi kontrol edilir. Doğruluğu teyit edilen işlem parmak izi için cep telefonu üzerinden 6 haneli Mobil İmza şifre girişi yapılır ve işleme "Onay" verilir.

Cep telefonu üzerinden onay verilmesi halinde ekrandan "Devam" butonu tıklanarak ilerlenir.
İşlem Parmak İzi nedir?
Her bir imzalama işleminde, o işlemin onay kodu olarak, sadece o işleme özel bir parmak izi oluşturulur. Güvenliğiniz için cep telefonu üzerinden Mobil İmza şifre girişi yapmadan önce cep telefonunuza gelen işlem parmak izinin İnternet Şubesi giriş ekranında bulunan işlem parmak iziyle aynı olduğuna emin olunuz.
Mobil İmza'mı nasıl kullanabilirim?
İnternet Bankacılığı'na Mobil İmza ile giriş yapmak için "Kullanıcı Adı" girişi yapıldıktan sonra "Mobil İmza ile giriş" linkine tıklanır.

Bireysel İnternet Bankacılığı şifresi ve Mobil İmza aktivasyonu yapılmış cep telefonu numarası tuşlanır. Giriş yapılması durumunda ekranda işlem parmak izi görüntülenecektir.

İmzalama talebi cep telefonunuza ulaştığında, telefon ekranında imzalanacak işleme ait parmak izi ile ekrandaki işlem parmak izini eşleştirip, ikisi de aynı ise onaylamak için Mobil İmza şifrenizi girin ve "Tamam"a basın.

Telefondan onay verildikten sonra ekrandan "Giriş" butonu tıklanarak ilerlenir. Mobil İmza şifresi doğrulandıktan sonra İnternet Bankacılığı ana sayfası ekrana gelir.

Mobil İmza sahibiyseniz, İnternet Şubesi girişlerinde dilerseniz Mobil imzanızı dilerseniz bireysel internet bankacılığı şifre ve pin kodunuzu kullanabilirsiniz.
Ürün ve Hizmetler Satıcı Otomasyon Sistemi
Site YükleniyorYükleniyor...
Masaüstü Görünüm İçin Tıklayın Mobile Görünüm İçin Tıklayın