Site Yükleniyor
Lütfen Bekleyiniz
.
BankPozitif Logo
Şifre İşlemleri

Güvenlik

İnternet Bankacılığı Riskleri ile İlgili Önemli Not

İnternet Bankacılığı her ne kadar kolay ve hızlı olarak neredeyse bütün bankacılık işlemlerini gerçekleştirmemizi sağlasa da dikkat edilmesi gereken önemli riskler bulunmaktadır.

Hayatımızı kolaylaştıran bu sistem, internet gibi açık ve sınırları geniş bir yapı üzerinde kurulmuştur. İnternetin açık yapısından dolayı İnternet Bankacılığı'nın da içinde bulunduğu Web tabanlı sistemler kötü niyetli saldırılara maruz kalma riski taşımaktadır.

BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş olarak bu risklere karşı her türlü güvenlik önlemini almamıza rağmen, kötü niyetli saldırılara karşı tam güvenlik garantisi vermemiz mümkün değildir. Virüs, Truva atı (trojan), şifre ele geçirmek için kullanılan programlar (key-logger, screen-logger), sahtekarlık girişimi gibi saldırılara karşı müşterilerimizin de kendi tarafında çeşitli önlemler alması gerekmektedir.

BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş'nin Güvenlik Önlemleri

BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş olarak müşterilermizin güvenlik konusundaki hassasiyetine önem vermekte ve bu konu üzerine önemle eğilmekteyiz. Bankamız sektörde önde gelen kuruluşlar tarafından kullanılan güvenlik donanım ve yazılımları kullanmaktadır. Bilgilerinizin, hesaplarınızın ve işlemlerinizin güvenliği için sistemlerimiz ve sistem üzerindeki hareketler düzenli olarak kontrol edilmektedir. Bunların dışında banka içinde ekstra güvenlik önlemleri bulunmaktadır.

Güvenliğiniz İçin Sizin Yapmanız Gerekenler

BankPozitif olarak tarafımızdan alınan güvenlik önlemlerinin dışında kullanıcı olarak siz müşterilerimizin de dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır.

İnternet Bankacılığı'nı kullanırken aşağıdaki hususlara dikkat ediniz:

 • Şifrenizin ve Kullanıcı Adınızın Gizliliğine Dikkat Ediniz.
 • Şifrelerinizi BankPozitif personeli dahil kimseye söylemeyiniz. BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş, BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş'yi temsil eden hiçbir kanal ya da personel İnternet Bankacılığı kullanıcı adınızı, şifrenizi sözlü, yazılı, telefon ya da e-posta aracılığı ile hiçbir sebeple ve hiçbir şekilde talep etmeyecektir.
 • Kullanıcı Adı ve Şifrenizi Basit Seçmeyin
 • Kullanıcı adı ve şifrelerinizi, basit ve tahmin edilebilir olmamasına özen gösteriniz.
 • Kullanıcı Adı ve Şifrenin Gizliliği Sizin Sorumluluğunuzdadır.

Kendinize ait kullanıcı adı ve şifre kullanılarak yapılan işlemlerle ilgili olarak, işlemlerin sizin tarafınızdan yapılmadığı yolundaki itiraz ve def'i haklarından peşinen feragat ettiğinizi kabul ve beyan etmektesiniz. Kullanıcı adı ve şifrenin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasıyla doğabilecek sorunlardan BankPozitif sorumlu değildir.

 • Mutlaka Güvenli Çıkış Yapınız.
 • İnternet Bankacılığı şubesindeki tüm işlemlerinizi bitirdikten sonra sistemden 'ÇIKIŞ' seçeneği ile çıktığınızdan emin olunuz.
 • E-postalara Dikkat Edin
 • Bankamızdan geldiğini iddia etsin veya etmesin, aldığınız tüm e-postalara dikkat edin.
 • Şüphelendiğiniz Sitelere Bilgilerinizi Vermeyiniz.
 • Güvenmediğiniz veya hakkında az bilgi sahibi olduğunuz internet sitelerine hesap numarası, kredi kartı numarası gibi finansal bilgilerinizi vermeyiniz.
 • Güvendiğiniz Bilgisayarlardan İşlem Yapınız.
 • Genel kullanıma açık bilgisayarların ayarları, bilgilerinizi öğrenmek için ayarlanmış veya kötü amaçlı programlar yüklenmiş olabilir. Ayrıca bilgisayarınızı virüs ve kötü amaçlı programlardan koruyunuz.
 • Hesap Hareketlerinizi Düzenli Olarak Kontrol Ediniz.
 • Hesap hareketi bilgilerinizin güncelliğini ve sizin dışınızda yapılmış bir hareket olup olmadığını düzenli olarak kontrol ediniz.

Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) Hakkında Uyarı

Kaynağı belirsiz Sanal Özel Ağlara bağlandığınızda (Virtual Private Network, VPN) bilinmeyen bir ağ ve kullanıcı vasıtasıyla internete ulaştığınız için tüm internet trafiğinizin izlenebilir ve yönlendirilebilir. Bu nedenle bu tür bir bağlantı kullandığınızda şifrelerinizi ve kişisel diğer önemli bilgilerinizi kaybetme riskiniz olduğunu önemle hatırlatır, şifre gerektiren işlemlerinizi bu yöntem ile gerçekleştirmemenizi öneririz.

Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) uygulamalarının kullanıldığı bilgisayar ve cihazlar üzerinden BankPozitif dijital kanallarına erişiminizde, bu kullanımdan kaynaklanan her türlü risk ve problemin size ait olduğu bilgisini paylaşmak isteriz.Ürün ve Hizmetler Satıcı Otomasyon Sistemi
Site YükleniyorYükleniyor...
Masaüstü Görünüm İçin Tıklayın Mobile Görünüm İçin Tıklayın