Site Yükleniyor
Lütfen Bekleyiniz
.
BankPozitif Logo
Şifre İşlemleri

Güvenlik

BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş. İnternet Bankacılığı Güvenlik Esasları:

İnternet Bankacılığı ile Dünya 'nın her yerinden sadece internet erişimi ile hesaplarınızı izleyebilir, para transferi yapabilir, döviz işlemlerinizi yapabilirsiniz. İnternet Bankacılığı şubeye gitmeden bu işlemleri birkaç dakika içinde bilgisayar karşısında yapma imkânı sunmaktadır.

İnternet Bankacılığı hızlı ve kolay bir biçimde bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlasa da dikkat edilmesi gereken önemli riskler bulunmaktadır.

Hayatımızı kolaylaştıran bu sistem, internet gibi açık ve sınırları geniş bir yapı üzerinde kurulmuştur. İnternetin açık yapısından dolayı İnternet Bankacılığı'nın da içinde bulunduğu Web tabanlı sistemler kötü niyetli saldırılara maruz kalma riski taşımaktadır.

BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş olarak bu risklere karşı her türlü güvenlik önlemini almamıza rağmen, kötü niyetli saldırılara karşı tam güvenlik garantisi vermemiz mümkün değildir. Virüs, Truva atı (trojan), şifre ele geçirmek için kullanılan programlar (key-logger, screen-logger), sahtekarlık girişimi gibi saldırılara karşı müşterilerimizin de kendi tarafında çeşitli önlemler alması gerekmektedir.

BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş'nin Güvenlik Önlemleri

BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş olarak müşterilerimizin güvenlik konusundaki hassasiyetine önem vermekte ve bu konu üzerine önemle eğilmekteyiz. Bankamız sektörde önde gelen kuruluşlar tarafından kullanılan güvenlik donanım ve yazılımları kullanmaktadır. Bilgilerinizin, hesaplarınızın ve işlemlerinizin güvenliği için sistemlerimiz ve sistem üzerindeki hareketler düzenli olarak kontrol edilmektedir. Bunların dışında banka içinde ekstra güvenlik önlemleri bulunmaktadır.

Güvenliğiniz İçin Sizin Yapmanız Gerekenler

BankPozitif olarak tarafımızdan alınan güvenlik önlemlerinin dışında kullanıcı olarak siz müşterilerimizin de dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır.

Kişisel Bilgilerinizi Koruyunuz ve 3.Şahıslar ile Paylaşmayınız :

Nüfus cüzdan bilgileriniz ve anne kızlık soyadınız size ait özel bir bilgidir. Dolandırıcılar kullandıkları çeşitli yöntemlerde en çok bu bilgilere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle kimlik ve iletişim bilgilerinizi (ve anne kızlık soyadınızı) 3. şahıslarla paylaşmayınız.

Kendini güvenlilir bir firmanın veya kamu kurumu çalışanı (polis, savcı, vb.) tanıtan ve kimlik bilgilerinizi, veya anne kızlık soyadınızı soran kişilere bilgi vermeyin.

BankPozitiften aradığını ileterek sizden bilgi almak isteyen örneğin anne kızlık soyadınızın tamamını,TC Kimlik Numaranızı veya diğer kişisel bilgilerinizi ( kimlik veya iletişim bilgilerinizi) isteyen kişilere bilgi vermeden http://www.bankpozitif.com.tr/mesajmerkezi adresinden lütfen bize yazın.

İnternet Bankacılığı'nı kullanırken aşağıdaki hususlara dikkat ediniz:

 • Şifrenizin ve kullanıcı adınızın gizliliğine dikkat ediniz ve kimse ile paylaşmayınız.
 • Şifrelerinizi BankPozitif personeli dâhil kimseye söylemeyiniz. BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası A.Ş'yi temsil eden hiçbir kanal ya da personel İnternet Bankacılığı kullanıcı adınızı, şifrenizi sözlü, yazılı, telefon ya da e-posta aracılığı ile hiçbir sebeple ve hiçbir şekilde talep etmeyecektir, bu şekildeki taleplere itibar etmeyiniz.
 • Kullanıcı adı ve şifrelerinizin, basit ve tahmin edilebilir olmamasına özen gösteriniz.
 • Kullanıcı Adı ve Şifrenizin Gizliliği Sizin Sorumluluğunuzdadır.
 • Bir defaya mahsus şifre üreten/ileten cihazlarınızı (cep telefonunuz, OTP token cihazınız vb.) hiç kimsenin kullanımına sunmayınız.
 • İnternet Bankacılığı şubesindeki tüm işlemlerinizi bitirdikten sonra sistemden 'ÇIKIŞ' seçeneği ile çıktığınızdan emin olunuz.
 • Güvenmediğiniz veya hakkında az bilgi sahibi olduğunuz internet sitelerine hesap numarası, kredi kartı numarası gibi finansal bilgilerinizi vermeyiniz.
 • Güvendiğiniz bilgisayarlardan işlem yapınız.
 • Genel kullanıma açık bilgisayarların ayarlarının, bilgilerinizi öğrenmek için ayarlanmış veya bu bilgisayarlara kötü amaçlı programlar yüklenmiş olabileceğini unutmayınız.
 • Bilgisayarınızı virüs ve kötü amaçlı programlardan koruyan uygulamalar ile güvence altına almanız önemlidir.
 • İnternet bankacılığınızı son giriş tarih ve saat bilgisi ile hesap hareketlerinizi düzenli olarak kontrol ediniz.
 • Hesap hareketi bilgilerinizin güncelliğini ve sizin dışınızda yapılmış bir hareket olup olmadığını düzenli olarak kontrol ediniz.

Önemli Uyarı : Kendinize ait kullanıcı adı ve şifre kullanılarak yapılan işlemlerle ilgili olarak, işlemlerin sizin tarafınızdan yapılmadığı yolundaki itiraz ve def'i haklarından peşinen feragat ettiğinizi kabul ve beyan etmektesiniz. Kullanıcı adı ve şifrenin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasıyla doğabilecek sorunlardan BankPozitif sorumlu olmayacaktır.

TEKNİK BİR SORUN İLE KARŞILAŞTIĞINIZDA YAPMANIZ GEREKENLER

Öncelikle internet sayfamızda size verilen yönergeleri dikkatlice okuyunuz.

Belirtilen bir süre varsa süre boyunca yeniden giriş yapmayın ve bekleyiniz.

Kullanmakta olduğunuz bilgisayar, sistemsel altyapısı veya güvenlik ayarları sebebi ile internet bankacılığına giriş yapmanıza engel oluyorsa güncel tarayıcılardan birinin yüklü olduğu bir bilgisayar üzerinden deneme yapınız. Eski versiyonlardaki internet tarayıcılarında hata alabilirsiniz.

Farklı bir bilgisayarda denemeniz durumunda yine hata alırsanız, aldığınız hatanın ekran görüntüsünü http://www.bankpozitif.com.tr/mesajmerkezi adresinden giriş yaparak Bankamıza bildiriniz. Böylece sorunu inceleyerek size kısa sürede bilgi verebiliriz.

İNTERNET BANKACILIĞINIZIN SİZİN DIŞINIZDA BİRİ TARAFINDAN KULLANILDIĞINA DAİR ŞÜPHENİZ OLUŞTUYSA,

Cep telefonları üzerinden sağlanan mobil bankacılık ya da telefon ve internet bankacılığı gibi elektronik bankacılık işlemleri yüksek derecede bilgi güvenliği temini gerektiren ve bu nedenle de güvenlik kurallarına bütünüyle uyulmaması halinde kötü niyetli şahıslarca gerçekleştirilebilecek suistimal olaylarına açık bir bankacılık hizmetidir.

 • Bilginiz dışında Bankamızdaki bilgilerinizin güncellendiği veya İnternet Bankacılığı giriş şifrenizin/kullanıcı adınızın değiştiğine ilişkin cep telefonunuza bilgi gelmesi halinde;
 • Hesaplarınızda bilginiz dışında yapılmış herhangi bir işlem ile karşılaştıysanız,
 • Farklı bir nedenle şüpheniz varsa;

vakit kaybetmeden http://www.bankpozitif.com.tr/mesajmerkezi adresinden giriş yaparak veya https://www.bankpozitif.com.tr/Tr/BizKimiz/uyum adresinde bilgisi bulunan 7/24 ulaşılabilir telefondan bankamıza bildiriniz.

İşlem güvenliğiniz sağlanana kadar internet bankacılığınız kullanıma kapatılacaktır. Ardından gerekli inceleme yapılarak sonuç hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgileriniz aracılığı ile sizinle temasa geçilecektir.Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) Hakkında Uyarı

Kaynağı belirsiz Sanal Özel Ağlara bağlandığınızda (Virtual Private Network, VPN) bilinmeyen bir ağ ve kullanıcı vasıtasıyla internete ulaştığınız için tüm internet trafiğinizin izlenebilir ve yönlendirilebilir. Bu nedenle bu tür bir bağlantı kullandığınızda şifrelerinizi ve kişisel diğer önemli bilgilerinizi kaybetme riskiniz olduğunu önemle hatırlatır, şifre gerektiren işlemlerinizi bu yöntem ile gerçekleştirmemenizi öneririz.

Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) uygulamalarının kullanıldığı bilgisayar ve cihazlar üzerinden BankPozitif dijital kanallarına erişiminizde, bu kullanımdan kaynaklanan her türlü risk ve problemin size ait olduğu bilgisini paylaşmak isteriz.Ürün ve Hizmetler Sözleşme ve Formlar Engelsiz Bankacılık Güvenlik
Site YükleniyorYükleniyor...
Masaüstü Görünüm İçin Tıklayın Mobile Görünüm İçin Tıklayın